Here are some results and photos from our SWSPG Autumn Show 2019

SOUTH WEST SHETLAND PONY GROUP SPRING SHOW RESULTS – 3rdh NOVEMBER 2019

Judge: Mrs I Spence

YOUNG HANDLER 11 YEARS &     1. Snelsmore Mystique                       Izzy Henry

1, 2 & 3 YEARS OLD                        2. Liddimore Calla Lily                      Florence White

                                                         3. Liddimore Daffodil                        Grace White             

YOUNG HANDLER 12- 16 YEARS   1. Stepley Taka                                 Beth Garland

1, 2 & 3 YEARS OLD                       

NOVICE PONY                                1. Darklake Piroschka                          Mr & Mrs K Locke

1, 2 & 3 YEARS OLD                        2. Chilcombe Ring a Ring o Roses       A Holroyd & V Chilcott

                                                         3. Stepley True Love                          Cozens Family

LEAD REIN                                      1. Sharptor Silver Skyline                   K Hodge/ Harvey Fletcher-Hodge

Ridden Champion                             Sharptor Silver Skyline                      K Hodge/ Harvey Fletcher-Hodge

STANDARD COLT FOAL                1. Kilnbrook Peeta                             C Evans

                                                         2. Matchen Anecdote                         E Reed

MINIATURE COLT FOAL               1. Tawna Dandini                              A Runnalls & F Hammond

                                                         2. Collytown Maximus                       A Blamey

STANDARD FILLY FOAL               1. Kilnbrook Catness                          C Evans

                                                         2. Zennor Little Pearl                         Mrs M Matthews

                                                         3. Sharptor Dazzling Ruby                  Mrs J Wilson

MINIATURE FILLY FOAL               1. Tawna Sherry                                A Runnalls & F Hammond

                                                         2.Tawna Bracken                               Mr & Mrs K Locke

                                                         3. Liddimore Daffodil                        B White

Foal Champion                                Kilnbrook Catness                             C Evans

Reserve Foal Champion                    Tawna Sherry                                    A Runnalls & F Hammond

STANDARD YEARLING                 1. Darklake Piroschka                         Mr & Mrs Locke

                                                         2. Foxsedge Hathor                            K Hodge

                                                         3. Blackertor Magnus                         Mrs B Hobbs

MINIATURE YEARLING                 1. Chilcombe Tommy Tucker             A Holroyd & V Chilcott

                                                         2. Tawna Angus                                Mrs P Tabb

                                                         3. Halstock Precious                          B White

STANDARD 2 YEAR OLD               1. Sharptor Dignity                              Mr & Mrs A Belcher

                                                         2. Blackertor Boomerang                    Mrs B Lane

MINIATURE 2 YEAR OLD               1. Snelsmore Ultimate                        Mr & Mrs C Percy

                                                         2. Tawna Luna                                  T Bull

STANDARD 3 YEAR OLD               1. Kilnbrook Isambard                       C Evans

                                                         2. Sharptor Dashwood                        J Wilson

                                                         3. Blackertor Grenadine                      Mrs B Lane

MINIATURE 3 YEAR OLD               1. Shangrila Dylan                              Mrs T Waterhouse

                                                         2. Collytown Mardi Gras                    A Blamey

                                                         3. Tawna Cherish                               Mrs J Ellacott

Standard Junior Champion               Kilnbrook Isambard                          C Evans

Reserve Junior Champion                 Sharptor Dashwood                           Mrs J Wilson

Miniature Junior Champion              Shangrila Dylan                                Mrs T Waterhouse

Reserve Junior Champion                 Snelsmore Ultimate                           Mr & Mrs C Percy

NEWCOMER                                    1. Tawna Luna                                   T Bull

                                                         2. Collytown Jaffa                             S Fox

                                                         3. Tawna Cherish                              Mrs J Ellacott

STANDARD GELDING                    1. Zennor Jigsaw                               M Cosgrove

MINIATURE GELDING                   1. Treflys Fanando                             S Ratcliffe

                                                         2. Tawna Moonshine                          Mrs P Tabb

                                                         3. Rosteco Hector                              A Allen

STANDARD MARE                          1. Sharptor About Anna                        E Reed

                                                         2. Hestigeo Baylah                             Mrs P Nassau-Williams

                                                         3. Zennor Blackberry                          Mrs M Matthews

MINIATURE MARE                         1. Snelsmore Sienna                             Mr & Mrs C Percy

                                                         2. Pansi’s Bounty                               Mrs T Waterhouse

                                                         3. Snelsmore Mystique                       Mr & Mrs C Percy

STANDARD STALLION                  1. Cadlanvalley Buzz                          M Cosgrove

                                                         2. Zennor Tempest                               M Cosgrove

MINIATURE STALLION                  1. Kerswell Mr Red                            Mrs T Waterhouse

                                                         2. Snelsmore Sebastian                         Mr & Mrs C Percy

Overall Standard Champion              Sharptor About Anna                        E Reed

Reserve Champion                            Hestigeo Baylah                                Mrs P Nassau-Williams

Overall Miniature Champion             Snelsmore Sienna                             Mr & Mrs C Percy

Reserve Champion                            Kerswell Mr Red                                Mrs T Waterhouse

Overall Supreme Champion               Snelsmore Sienna                             Mr & Mrs C Percy

Overall Reserve Supreme Champion  Sharptor About Anna                        E Reed

Gelding Champion                            Zennor Jigsaw                                  M Cosgrove

Reserve Gelding Champion               Treflys Fanando                               S Ratcliffe